PPL Artystyczne - CHOTOMÓW

Muzyka blisko dziecka...

Muzyka towarzyszy nam na co dzień. Bywają dni, kiedy dzieci po wyjściu z przedszkola potrafią zaśpiewać nawet 2 lub 3 piosenki bądź pląsy związane z omawianą w trakcie zajęć tematyką. Wrażliwość na poszczególne elementy muzyki kształtujemy przede wszystkim poprzez ćwiczenia i zabawy ruchowe.

W naszych przedszkolach od początku istnienia szczególną uwagę zwracamy na rozwijanie zdolności muzycznych naszych pociech. Po pierwsze dlatego, że zabawy muzyczno - ruchowe przynoszą przedszkolakom najwięcej radości. Po drugie dlatego, że nie spotkałam jeszcze przedszkolaka, który nie lubiłby śpiewać. Po trzecie aktywne wychowanie poprzez sztukę, której nieodłącznym elementem jest muzyka, kieruje na właściwe tory proces wychowawczy, daje możliwości poszukiwania własnych dróg twórczych oraz przede wszystkim pobudza wyobraźnię. To ostatnie w dobie komputerów, telewizji i Internetu, które nie zawsze oferują odpowiednie treści, jest szczególnie istotnym elementem w kształtowaniu osobowości dziecka.

Wykorzystywana przez nas gama zajęć muzycznych: rytmika, zabawy muzyczne i ruchowe, muzykoterapia, bajkoterapia, śpiewanki pozwala w szybkim czasie odnosić sukcesy wszystkim zaangażowanym dzieciom. W ramach prowadzonych zajęć dzieci poznają świat sztuki poprzez własne doświadczenia, aktywną zabawę, a dzięki nieskrępowanej wyobraźni tworzą swoje pierwsze "dzieła". Dziecko, żeby poznać muzykę musi dotknąć instrumentów, żeby nauczyć się gry kolorami musi samo te kolory tworzyć. To pozwala mu samodzielnie eksperymentować. Należy przy tym pamiętać, że rzadko kiedy 3 - 4 letnie dziecko potrafi słuchać muzyki w skupieniu. Jest jednak wiele sposobów na to by poprzez zastosowanie aktywnych metod nauczania oswoić dziecko z muzyką. Podstawową zasadą na zajęciach w naszych przedszkolach jest zapewnienie dziecku poczucia "jestem potrzebny". Na moich zajęciach każde dziecko otrzymuje swoje zadanie. Obserwując dzieci zauważyłam, że zadania, za których wykonanie dzieci czują się odpowiedzialne, szczególnie motywują je do działania. Jako przykład mogę podać grę na instrumentach perkusyjnych do muzyki klasycznej. Dla dziecka uczestniczącego w zajęciach jest to równoznaczne z tworzeniem tej muzyki.

Dziecko na co dzień obraca się w świecie przypadkowych dźwięków. Ale wcale tak być nie musi. Dzieci bardzo chętnie słuchają wartościowej muzyki. Poprzez odpowiednio "podaną" muzykę dzieci potrafią wspaniale improwizować, ilustrować muzykę całym sobą, dziecko przetwarza napięcia i emocje zawarte w muzyce w sposób naturalny i przede wszystkim uczy się rozwijać muzykę, która jest w nim. Kontakt z muzyką we wczesnym dzieciństwie daje szansę na szersze horyzonty w dorosłym życiu. A o to przecież, nam rodzicom chodzi, by nasze dzieci już od przysłowiowej "skorupki" nasiąkły wartościami.

Właśnie taki aktywny i twórczy sposób poznawania świata proponują Państwu nasze przedszkola.

Nasze przedszkole jest małe, ale bardzo przytulne. Panuje tu rodzinna, przyjazna atmosfera, o którą dba wykwalifikowana i troskliwa kadra pedagogiczna. Jesteśmy kreatywni, ciągle poszukujemy, doskonalimy swoje umiejętności i poszerzamy wiedzę.

Dziecko jest najważniejsze, dlatego wkładamy wiele serca w to, aby dbać o pełny rozwój osobowości małego człowieka: intelektualny, fizyczny oraz społeczny. Wspomagamy rozwój Dzieci poprzez zabawę w świetnej atmosferze. Kameralne grupy zapewniają indywidualny kontakt z nauczycielem-wychowawcą. Poprzez zabawę również uczymy nasze pociechy wszystkiego, co przyda im się w troszeczkę bardziej dorosłym życiu. Staramy się nimi tak pokierować, aby poprzez zabawy z rówieśnikami, uczyły się współpracy oraz zachęcamy je i promujemy rozwijanie indywidualnych zainteresowań i zdolności. Dzieci, poprzez aktywne uczestniczenie w zajęciach z rytmiki, tenisa, języka angielskiego stale się rozwijają, a zmiany uwidaczniają się z dnia na dzień. Język angielski w naszym przedszkolu jest „na porządku dziennym”. Zatrudniony anglista mówi do dzieci w języku angielskim, dzięki czemu są „osłuchane” z tym językiem, potrafią mówić pojedyncze słowa oraz rozumieją wiele komunikatów. Proste prośby, polecenia oraz zwroty grzecznościowe poprzez fakt, że są często słyszane, w sposób naturalny zapisywane są w pamięci Dzieci. Wszystko to niezmiernie nas cieszy w codziennym przebywaniu z naszymi podopieznymii. Ochoty i zapału do pracy dodają nam uśmiechnięte buzie dzieci oraz uściski, które dostajemy od nich każdego dnia.

Dbając o nasze przedszkolaki i wiedząc jak ważna jest dieta Dziecka wdrożyliśmy program Zdrowego Przedszkolaka. Na naszych stołach codziennie goszczą warzyw i owoce. Nie jemy słodyczy, wysoko przetworzonych wędlin. Nasze potrawy doprawiane są tylko naturalnymi przyprawami. Jesteśmy otwarci na problemy zdrowotne dzieci, dlatego też każda dieta w naszym przedszkolu jest honorowana (np. bezmleczna, bezglutenowa i tp.). Dzieci jedzą na śniadanie naturalne płatki, kaszki. Robimy pasty na bazie kaszy jaglanej, soczewicy, ciecierzycy.