PPL Leśne - JABŁONNA


Leśne przedszkole dla każdego

 

,,Przyroda tworzy dla nas cudowne i spokojne miejsce, sanktuarium. Nieograniczone czasem, niezamknięte w czterech ścianach. Nawet w dzisiejszych czasach przyroda nie poddaje się do końca naszej kontroli. Jest starsza i potężniejsza niż my sami, a jej rytmy wciąż rezonują głęboko w naszym wnętrzu. Z przyrody pochodzimy i do niej należymy, a nasze przetrwanie jest misternie powiązane z jej istnieniem. Dla dzieci stanowi najwspanialszy plac zabaw, oferując im olbrzymią różnorodność form, zapachów, faktur, wszelkich żywych stworzeń i obfitości roślin, z których część jest jadalna, ale niektóre są trujące. Przyroda stwarza niezliczone możliwości podejmowania ryzyka, wzbogaca dziecięcą wiedzę i zachwyca, daje wolność przebywania w świecie innym od świata dorosłych’’
- Peter Houghton

 

Niepubliczne Przedszkole Leśne „Przy Lesie” położone jest w północnej części wsi Jabłonna, w pięknym malowniczym miejscu. Jak sama nazwa wskazuje jest ono usytuowane w okolicy lasu. Położenie to jest atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców, którzy mają pewność, że ich pociechy oddychają świeżym powietrzem.
Jesteśmy nowoczesnym, prywatnym przedszkolem oferującym bogaty wachlarz zajęć, które umożliwiają wszechstronny rozwój emocjonalny, społeczny i intelektualny dziecka.
Las jest dla nas tak samo ważny jak sala przedszkolna. Staramy się bez względu na pogodę spędzać czas na świeżym powietrzu. Dzieci mogą wsłuchiwać się w odgłosy przyrody, mają przestrzeń i przyzwolenie do biegania lub skupienia. Dzieci poprzez obcowanie z naturą mogą chłonąć świat wszystkimi zmysłami i wykorzystać wszystkie swoje zdolności. Inspirowane są do badania otoczenia , a także do odkrywania własnych myśli i uczuć , między innymi gdy ,,wcielają się’’ w inne gatunki żywych istot.

 

,,Las jest jednym wielkim placem zabaw, a przyroda jest mądrą nauczycielką – cierpliwą, życzliwą, ale też nieubłaganą”

 

Życie w zgodzie z przyrodą i jej rytmami jest już swego rodzaju pedagogiką przedszkola, jednak działamy zgodnie z założeniami innych pedagogik alternatywnych: montessoriańskiej, demokratycznej oraz waldorfskiej. Program edukacyjny realizowany w oparciu o podstawę programową MEN nieograniczona zabawa w otoczeni przyrody, nabieranie odporności dzięki przebywaniu na świeżym powietrzu niezależnie od pory roku, wiara w swoje siły, samodzielność, odpowiedzialność i empatia oraz radzenie sobie w różnych sytuacjach. Dzieci w leśnym przedszkolu są mniej nerwowe, energię rozładowują w terenie, a nie między sobą. Są też dużo bardziej wrażliwe na naturę i szybciej się uczą.
Rodzice są bardzo ważni w naszym życiu przedszkolnym. Bardzo mile widziane jest zaangażowanie rodziców w życie przedszkola, również w zakresie prowadzenia zajęć dodatkowych wynikających z umiejętności rodzica.